Rozhledna Tanečnice 597 m. n.m.

rozhledna_tanecnice

Historie

Traduje se, že název rozhledně dala víla tanečnice svádějící místní myslivce, realita je však jiná.

Název Tanečnice vznikl zkomolením názvu „Tannenplan“ – Jedlová planina, který označoval nejvyšší vrchol hřbetu „Thomaswald“ – Tomášovského lesa.

V roce 1885 obyvatelé z Mikulášovic a blízké obce Tomášov postavili na vrcholu Tanečnice dřevěnou rozhlednu. Rozhledna však neměla dlouhého trvání (pouze rok), při velké větrné bouři byla zničena. V roce 1886 byla postavena druhá dřevěná rozhledna a na vrchol věže vedlo 7 dřevěných žebříků. V témže roce byla vedle dřívější chaty přistavěna mikulášovickým horským spolkem ještě další chata. Návštěvníci zde mohli dostat teplé jídlo a proslavené lipovské pivo.IMG_20170203_091900

Dne 26.5.1903 byla opět tato dřevěná rohledna smetena vichřicí. S budováním základů nové rozhledny se začalo v roce 1904 a to za finanční pomoci hraběte Františka Václava Salma z Reifferscheidtu. Rozhledna byla veřejnosti slavnostně předána za přítomnosti lipovského hraběte o rok později dne 28.5.1905. Celá stavba stála 24.000 korun. V roce 1905 byl vybudován další přístavek k chatě a zřízena zahradní restaurace.

Chaty na Tanečnici však  v květnu 1946 do základů vyhořely. Rozhledna, která přetrvala do dnešních dnů je osmiboká. Do jedné třetiny je vyzděná z kamenů a dvě třetiny jsou z cihel. Věž je vysoká 26 metrů, na vrchol věže můžete vystoupat po 138 schodech. Rozhledna je přepásána 11 železnými pásy. Z věže se naskýtá nádherný výhled, kdy můžete dohlédnout až k Jizerským horám a Krkonoším, na jihu se ukazují výšiny Středohoří a na západě je pak výhled na hřeben Krušných hor. V popředí leží pískovcové skály Labských pískovců a za pěkného počasí jsou vidět i Drážďany, Ještěd, Buková hora nebo Sněžník.

V roce 1978 zde začali občané Mikulášovic za podpory n.p Mikov budovat nové základy ke stavbě srubové chaty. Ta do dnešní doby nezměnila svou podobu. Nyní je rozhledna spolu s restaurací v majektu města Mikulášovice.

Více se o velmi bohaté historii naší rozhledny Tanečnice dozvíte v knize Mikulášovice/Nixdorf od pana Mgr. Jana Němce a Mgr. Petra Karlíčka PhD. Dlouhá historie nejdelšího města českého severu od str.127.

Knížka je k dostání také v restauraci KOLIBA u rozhledny Tanečnice.                         

 

Aktualizace
04.03.2017