O rozhledně Tanečnice

Rozhledna Tanečnice 597 m. n.m.

Rozhledna Tanečnice

Historie

Traduje se, že název rozhledně dala víla tanečnice svádějící místní myslivce, realita je však jiná.

Název Tanečnice vznikl zkomolením názvu „Tannenplan“ – Jedlová planina, který označoval nejvyšší vrchol hřbetu „Thomaswald“ – Tomášovského lesa.

V roce 1885 obyvatelé z Mikulášovic a blízké obce Tomášov postavili na vrcholu Tanečnice dřevěnou rozhlednu. Rozhledna však neměla dlouhého trvání (pouze rok), při velké větrné bouři byla zničena. V roce 1886 byla postavena druhá dřevěná rozhledna a na vrchol věže vedlo 7 dřevěných žebříků. V témže roce byla vedle dřívější chaty přistavěna mikulášovickým horským spolkem ještě další chata. Návštěvníci zde mohli dostat teplé jídlo a proslavené lipovské pivo.Rozhledna Tanečnice

Dne 26.5.1903 byla opět tato dřevěná rohledna smetena vichřicí. S budováním základů nové rozhledny se začalo v roce 1904 a to za finanční pomoci hraběte Františka Václava Salma z Reifferscheidtu. Rozhledna byla veřejnosti slavnostně předána za přítomnosti lipovského hraběte o rok později dne 28.5.1905. Celá stavba stála 24.000 korun. V roce 1905 byl vybudován další přístavek k chatě a zřízena zahradní restaurace.

Chaty na Tanečnici však  v květnu 1946 do základů vyhořely. Rozhledna, která přetrvala do dnešních dnů je osmiboká. Do jedné třetiny je vyzděná z kamenů a dvě třetiny jsou z cihel. Věž je vysoká 26 metrů, na vrchol věže můžete vystoupat po 138 schodech. Rozhledna je přepásána 11 železnými pásy. Z věže se naskýtá nádherný výhled, kdy můžete dohlédnout až k Jizerským horám a Krkonoším, na jihu se ukazují výšiny Středohoří a na západě je pak výhled na hřeben Krušných hor. V popředí leží pískovcové skály Labských pískovců a za pěkného počasí jsou vidět i Drážďany, Ještěd, Buková hora nebo Sněžník.

V roce 1978 zde začali občané Mikulášovic za podpory n.p Mikov budovat nové základy ke stavbě srubové chaty. Ta do dnešní doby nezměnila svou podobu. Nyní je rozhledna spolu s restaurací v majektu města Mikulášovice.

Více se o velmi bohaté historii naší rozhledny Tanečnice dozvíte v knize Mikulášovice/Nixdorf od pana Mgr. Jana Němce a Mgr. Petra Karlíčka PhD. Dlouhá historie nejdelšího města českého severu od str.127.

Knížka je k dostání také v restauraci KOLIBA u rozhledny Tanečnice.                         

 

Aktualizace
04.03.2017